The Dubrovnik Public Library has been an essential provider of educational programs, workshops  and resources. From Croatian language and English classes and technology training to storytimes, STEAM workshops and longlife learning we give the tools for success.


21

February 2022

25

February 2022
Počinje: 25.02. / 6:00 PM Završava: 25.02. / 7:00 PM

Mjesec hrvatskoga jezika: Ivana Žužul održat će online predavanje

U okviru programa Mjeseca hrvatskoga jezika, Dubrovačke knjižnice organiziraju online predavanje dr. sc. Ivane Žužul “Još Horvatska ni... Konstrukcija nacionalnog identiteta u jeziku, književnosti i kulturi  - kako se zamišljao nacionalni identitet u tekstovima hrvatskih preporoditelja”, 25. veljače s početkom u 18 sati, u Saloči od zrcala Narodne knjižnice Grad. 

Na tragu brojnih uvida modernističkih i posmodernističkih teoretičara nacije - Gellnera, B. Andersona, E. J. Hobsbawma, A. D. Smitha, H. K. Bhabhe, P. Chaterjea, E. Balibara i drugih – ovim se predavanjem propituju jezične, književne i kulturne strategije kojima su preporoditelji zamišljali i uspostavljali hrvatski narod kao već postojeći, samorazumljiv i nepromijenjen entitet.

Danica je kao jedno od važnijih književnih glasila u Hrvatskoj u vrijeme narodnog preporoda imala nezaobilaznu ulogu u procesu oblikovanja nacionalnog identiteta. Osim što je u obliku književnih ostvarenja (budnica, davorija, poskočnica) omogućavala plasiranje i širenje temeljnih zasada ideologije ilirizma, Danica je bitno pridonijela afirmaciji štokavskoga narječja kao hrvatskog jezičnog standarda.  

Prvi objavljeni prilog pisan štokavštinom i prema Gajevu pravopisu bila je budnica A. Mihanovića Horvatska domovina (br. 10 iz 1835.), koja je, kada je uglazbljena, postala hrvatskom himnom. U tom književnom podlistku hrvatskog časopisa Ilirskih narodnih novina (1835-1849) gotovo svi književni, programatski, publicistički, jezikoslovni, pseudoteorijski i drugi tipovi tekstova bili su zamašnjak nacionalne identifikacije.

U njima su vidljivi mehanizmi kojima su istaknuti prvaci Hrvatskoga narodnog preporoda zamislili i proizveli platformu za djelotvorno oblikovanje hrvatske nacionalne ideje. U tu svrhu diskontinuitet etnološke prošlosti preveli su u povijesni kontinuitet nacije, nedohvatljivu puninu etnotradicije u neupitno nacionalno ishodište, jezičnu raznorodnost u potvrdu identitetske homogenosti, a kulturnu diferencijaciju u snažnu legitimaciju nacionalne autentičnosti. 

 O predavačici: 

Dr.sc. Ivana Žužul zaposlena je kao izvanredna profesorica na Odsjeku za hrvatski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Osijeku. Diplomirala je studij kroatistike 1996. na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Na istom fakultetu je magistrirala 2002., a doktorirala 2007.godine. Bila je zaposlena u Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje (1998.-2008.) i na Odsjeku za povijest hrvatske književnosti Zavoda za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu (2008-2011) te na Odjelu za kulturologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku (2011-2018). Živi u Zagrebu.

Uz znanstveni rad Ivana Žužul se ističe i pjesničkim  umijećem. Dobitnica je Gorana za mlade pjesnike za 2001. za zbirku Vodostaj vrtoglavice.

Objavila i priredila: Vodostoj vrtoglavice (poezija, 2001), Iz priče u priču 5-8 (suautorica četiriju čitanki za hrvatsku književnost za osnovnu školu, 2009) Pisni Atanazija Jurjevića (priredila u suautorstvu s Ennijom Stipčevićem i Josipom Bratulićem, 2011), Bajke i basne (priredila kritičko izdanje u suautorstvu s Tvrtkom Vukovićem, 2011), Tijelo bez kosti: kako se zamišljao nacionalni identitet u tekstovima hrvatskih preporoditelja (znanstvena monografija, 2015), Izmišljanje književnosti. Učinci fikcije u povijestima hrvatske književnosti (znanstvena monografija, 2019).

Predavanje će biti moguće pratiti putem Zoom aplikacije. Svi zainteresirani mogu se javiti na informacijska.sluzba@dkd.hr kako bi dobili link na poveznicu na dan održavanja predavanja. 

Objavljeno: 2/21/2022