Princ Harry
Rezerva
Kada je izdana još jedna poslastica za sve nas ljubitelje Kraljevske obitelji, odmah je „Rezerva“ zauzela svoje mjesto na mojoj „to-read“ listi. Kako joj i ime kaže, tako sam se prema njoj i ponašao: „Kad dođe na red.“, „Kad pročitam prioritete.“, uglavnom, mislio sam da je to više-manje književni oblik sapunice. Krenuo sam s predrasudom da se radi o djelu napisanom radi publikacije, monetizacije i podizanja prašine – classic royal things.
Potpuno suprotno očekivanom, ova knjiga uspjela me je zabrinuti, rasplakati, nasmijati, naježiti i potaknuti na istinsko preispitivanje. Možda zato što sam joj tako olako pristupio ili možda zato što sam je uzeo u ruke kao bijeg od stvarnosti, razonodu, a onda me dočekalo baš ono od čega bježim? Ostavit ću to za sebe, a vama predstaviti o čemu to važnom Princ Harry progovara i zašto je važno da „Rezervu“ stavite na listu prioriteta.
Sam naslov „Rezerva“ izvrstan je „hook“ ili čitateljska udica koja nam odmah povezuje tu ključnu riječ s autorom i daje naslutiti o čemu će biti riječ – rezerva za prijestolonasljednika ili sindrom manje vrijednosti. Tako nekako i kreće, kao svojevrstan nastavak Netflixove uspješnice „Kruna“ ili kao nastavak sapunice na svjetskoj sceni nakon smrti princeze Diane.
Princ Harry vodi nas od tog, za svijet, „Krunu“ i jednog dječaka, tragičnog događaja do današnjeg samosvjesnog, odbjeglog (ili izopćenog), Harryja. Ova autobiografska drama, ako je tako mogu nazvati, podijeljena je u tri dijela. U prvom pratimo Harryjevo odrastanje od majčine smrti do punoljetnosti i odlaska u vojsku, u drugom dijelu pratimo Harryjev vojni put i životno traženje, a u trećem uživamo u smiraju Harryjeve duše, otkrivanju prljavog kraljevskog veša i drami napuštanja kraljevske obitelji. Za svakog ponešto, reklo bi se.
Teme koje se provlače kroz čitavo djelo i ono što me zapravo oduševljava jest progovaranje o odgoju muškaraca, o odnosima unutar hladne britanske obitelji, o mentalnom zdravlju i o međuljudskim, običnim i kraljevskim, odnosima. Ogoljavanje pred publikom, čime Harry osvaja čitatelja, ali i potiče na razmišljanje o našem vlastitom odrastanju, odgoju i životnim izborima, izvrstan je alat za buđenje svijesti svih nas koji se možemo poistovjetiti s rezervom. Poistovjetiti po godinama, po ulozi rezerve u svojoj obitelji, po siromašnim, površnim i čudnim odnosima s onima koji bi nam trebali biti najbliži, zbog mentalnih blokada i kojekakvih okvira okoline koje su nam ostavljene na raspetljavanje kao izvršni produkt odgoja, pogotovo balkanskog.
„Mislim, tata je uvijek bio pomalo na distanci. Uvijek je odavao dojam kako baš nije bio spreman za roditeljstvo – obveze, strpljenje, vrijeme koje je potrebno posvetiti. … Međutim, osim tih prolaznih trenutaka, tata i ja uglavnom smo samo koegzistirali. Imao je problema s komunikacijom, sa slušanjem, s izražavanjem prisnosti.“
Harryjevo istupanje i prenošenje misli na papir veliki je poticaj svakoj mladoj osobi, napose muškarcu, koja se, kao i on, bori sam sa sobom, protiv sebe i protiv zadanih okvira okoline, očekivanja i obitelji. Njegovo progovaranje o psihoterapiji, o dnu koje je dotakao, o napadajima panike i o svim onim manje lijepim i, nama s druge strane, potpuno zanemarivim stvarima iz kraljevske obitelji donosi čitatelju novu dimenziju slave, kiča, poznatosti i luksuza. Čak da kao čitatelji potpuno negiramo Harryjevo izlaganje, ova priča prenosi toliku emociju i energiju da se jednostavno morate staviti u njegove cipele i pokušati zamisliti kroz što sve prolazi. Mišljenja sam da se nešto takvo ne može napisati s lažnim sjajem ili namjernim pozicioniranjem u ulogu žrtve. Tada bi ton napisanih redaka zasigurno bio patetičan, nečitljiv i dosadan, što ova knjiga definitivno nije.
Vrhunac ovog djela događa se, naravno, pojavljivanjem lika Meghan Markle koja, gledajući samo iz književne perspektive, dolazi kao šlag na torti svim problemima. Da, baš! Sad se zaljubio i u Amerikanku, rasno drugačiju, glumicu, koja je još i razvedena. E, i da ne zaboravim, starija je od njega. Ona patetika, koju sam spomenuo da se mogla dogoditi, sada bi čitatelja potpuno udaljila od djela i vjerojatno bi prestao čitati. No, kako znamo da je ovo ipak realnost, potpuno se zaljubljujemo, priljubljujemo i spajamo s likom čitajući u dahu zadnji dio i upijajući sve informacije i poduzete korake.Princ, drama, neočekivani rasplet i ljubav koja sve pobjeđuje. Još iz pera muškarca.
Ova knjiga, definitivno vraća vjeru u ljubav, daje joj smisao i ime. Raslojava na dijelove sve vrste ljubavi, problematizira, upire prstom i detektira one manje lijepe strane iste te riječi. Ova knjiga, moglo bi se reći, problematizira odraslost. Stavlja naglasak na realnost, na prihvaćanje, na stalan mentalni rast i suočavanje. Ova knjiga progovara o preuzimanju potpune odgovornosti za sebe i svoj život, kao i za svoju djecu, za budućnost. Bez obzira bio Princ, HRH, British royal, rezerva ili netko treći. Ako vam je do lako čitljivog štiva koje ipak služi kao podloga za vlastitu promjenu, vrijeme je da „Rezervu“ uzmete s rezervom - jer ova knjiga nije onakva kakvom je vjerojatno smatrate.