Izbornik

Zrnca (osvrti)

Dijelimo dojmove o knjigama koje su nas dotakle, koje smo čitali više puta i koje bismo čitali opet: pojedinačna zrnca beskonačne knjige od pijeska.

14

veljača 2022
PREPORUKE KNJIŽNIČARA: Zoran Milivojević: "Formule ljubavi"

PREPORUKE KNJIŽNIČARA: Zoran Milivojević: "Formule ljubavi"

14

veljača 2022

Piše: Marjana Leventić 

Zoran Milivojević, Formule ljubavi: kako ne upropastiti vlastiti život tražeći pravu ljubav? (Mozaik knjiga, 2009.)

Glupost učinjena u ime ljubavi ostaje glupost, zločin počinjen u ime ljubavi ostaje zločin. (str. 173) 

 

Na što mislite kad kažete „ljubav“?

Za razliku od nekih kultura u čijim jezicima ne postoji čak ni riječ za ljubav ili antičke Grčke, gdje u starogrčkom postoji bogatstvo izraza kojima se označavaju posebni oblici ljubavi, u našem društvu u kojem je ljubav na visokoj ljestvici vrednota i prema ljubavi se u značajnom omjeru ravnamo prilikom organiziranja života, sam pojam ljubavi ima jako širok, nedefiniran opseg i istim glagolom volimo djecu, roditelje, partnere, prijatelje, domovinu, Boga i kućne ljubimce. Najteže je ipak objasniti što je to ljubav između partnera (ne poslovnih) - „partnerska ljubav“. A nije lako ni živjeti ono što ne znamo objasniti. O mnogim važnim stvarima u životu naučimo što jesu, eliminirajući ono što nisu. Za stjecanje uvida o tome što bi mogla biti ljubav, autor koristi upravo metodu eliminacije.

Dr. Zoran Milivojević, psihoterapeut s dugogodišnjim iskustvom u individualnoj, partnerskoj i skupnoj terapiji,  napisao je Formule ljubavi uočavajući da gotovo dvije trećine ljudi koji traže psihoterapijsku pomoć ima probleme i teškoće upravo zbog određenih predstava o ljubavi koje ih onemogućavaju da ostvare kvalitetne partnerske odnose. Ne govori o tome što ljubav je, nego izdvaja, zatim oblikuje u obrasce (formule) određena uvjerenja koja mogu uzrokovati probleme, te ih zbog toga naziva iskrivljenima ili zabludama. „Budući da se određeni broj elementarnih zabluda o ljubavi ponavlja kod svakog novog pacijenta u neznatnim varijacijama, a u različitim kombinacijama, u jednom trenutku postavlja se pitanje smisla terapije pojedinca: zar ne bi bilo bolje i učinkovitije otići korak naprijed i obavijestiti zajednicu o skrivenim opasnostima koje nose određene iskrivljene predstave o ljubavi? Zar to ne bi smanjilo količinu ljudske patnje kao posljedice iskrivljenih uvjerenja o ljubavi?“ (str. 27-28)

Pojam ljubavi definiramo prema svojim predstavama o ljubavi, a one su oblikovane kulturom i obiteljskim nasljeđem, što u odnosima može uzrokovati niz problema.

U knjizi su objašnjeni osnovni pojmovi koji su bitni za razumijevanje partnerskih odnosa, definirano je razlikovanje zaljubljenosti i ljubavi, te uvedeni pojmovi „prave“ ljubavi kao predstave o ljubavi (zamišljaja o tome što ljubav jest) i „stvarne“ ljubavi kao procesa ostvarivanja partnerske ljubavi koja se temelji na uzajamnoj podršci partnera u rastu i sazrijevanju. Predstave o ljubavi, uvjerenja čiji se korijen stvara u ranom djetinjstvu u obiteljskim odnosima, u savršenom slučaju mijenjaju se i sazrijevaju kako osoba dostiže zrelost, no u mnogo slučajeva ostaju u nezreloj fazi što dovodi do disfunkcionalnosti osobe i teškoća u ostvarivanju kvalitetnih odnosa.

Iskrivljene predstave o ljubavi autor predstavlja kao teze kojima kroz iznošenje mogućih uzroka nastanka takvih uvjerenja, te objašnjenje patološkog u određenom ponašanju koje se javlja uslijed obrasca ponašanja izgrađenog na tom uvjerenju, postavlja antiteze.

Na primjer, ako osoba ima predstavu o ljubavi da je „ljubav smisao života“, tražeći pravu ljubav može zanemariti ostale životne vrijednosti; ako izgubi partnera gubi volju za životom, pada u depresiju ili mijenja partnere u nemogućnosti da bude sama. Pošto smatra da je ljubav smisao života, u ime ljubavi osoba može kršiti moralne norme i s opravdanjem činiti zločin, jer „u ljubavi i ratu sve je dozvoljeno“.  Antiteze na ovu predstavu o ljubavi su na primjer: „Partnerska ljubav je važna, ali ne najvažnija; Sve ono što je vrijedno u životu čini njegov smisao; Glupost počinjena u ime ljubavi ostaje glupost, zločin počinjen u ime ljubavi ostaje zločin.“ (str. 173) 

Iako  će čitatelju ponekad izgledati da racionaliziranjem procesa ljubavi autor pokušava demistificirati ljubav, njegova je namjera, što i sam ističe, demistificirati jedino prikrivene obrasce koji onemogućavaju razvijanje stvarne ljubavi. 

„Rječnikom ljubavnog govora“ autor doprinosi boljem razumijevanju teksta, a na kraju knjige se nalazi "test" koji čitatelju može pomoći u preispitivanju vlastite predstave o ljubavi i uputiti ga na čitanje onih dijelova knjige koji su za njega posebno važni.

Dostupnost naslova provjerite na poveznici.