Znate li što je zajedničko britanskom kralju, Letu 3 i transparentima na tribinama tijekom nogometnih utakmica? Svi su oni, ali i mnogi drugi, u jednom trenutku završili na stranici Hrvatski za svaku upotrebu (@Hjzasve), koja se bavi hrvatskim jezikom i književnošću, i poslužili kao primjer određenog jezičnog pravila.
U sklopu Mjeseca hrvatskoga jezika, u ponedjeljak, 18. ožujka 2024. u 18 sati u Čitaonicu Narodne knjižnice Grad u goste dolaze osnivačice projekta HJzasve, Barbara Tolić Aušić i Željka Jeličanin, magistre edukacije hrvatskog jezika i književnosti te pedagogije, koje će na interaktivnom predavanju predstaviti svoj projekt i provesti publiku kroz određena jezična pravila prilagođena srednjoškolskom uzrastu.
Govorit će o tome kako su došle na ideju da na društvenim mrežama promoviraju jezik i književnost među različitim publikama, između ostaloga među mladima, o izazovima s kojima se pri tome susreću te o tome kako se internet može iskoristiti za učenje na zabavan način. Dotaknut će se i načina na koji su društvene mreže promijenile komunikaciju među mladima te predstaviti korisne digitalne alate kojima se i učenici mogu poslužiti ako u nekom trenutku nemaju pri ruci pravopis ili gramatiku, a trebaju provjeriti određeno pravilo.
Predavanje će biti interaktivno, s mogućnošću diskusije i postavljanja pitanja, a na kraju će održati i jezični kviz s nagradama za najbolje.
O predavačicama
Barbara Tolić Aušić i Željka Jeličanin studirale su kroatistiku i pedagogiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje su se i upoznale. Tijekom studija, 2016. godine, pokrenule su Hrvatski za svaku upotrebu, najprije kao stranicu na Facebooku, a s godinama su otvorile profile na Instagramu i TikToku te pokrenule newsletter i blog Književne kritičarije. U sklopu svog projekta s 30-ak tisuća pratitelja na društvenim mrežama dijele jezična pravila i promoviraju književnost, približavajući ih publici svih dobnih skupina. Nakon studija Barbara je završila u marketinškim vodama, zaposlivši se u vodećoj domaćoj organizaciji za tržišne komunikacije, a Željka radi kao lektorica na jednom domaćem portalu. Lektorirale su i uredile više od deset knjiga izdavačke kuće Alegria.