Izbornik

Odjel za djecu i mlade

Odjel za djecu i mlade osnovan je 1996. godine kao prvi takav odjel na području Dubrovačko-neretvanske županije i danas ima oko devet tisuća svezaka knjiga i slikovnica za djecu svih uzrasta.

Od ostalih knjižničnih odjela razlikuje se šarenilom i bogatstvom boja, oslikanim likovima iz bajki, te veselim dječjim uradcima. Značajno je mjesto u svakoj knjižnici jer tu započinje odgoj i obrazovanje mladog čitaoca i budućeg korisnika knjižnice. Ovdje dijete ostvaruje svoj prvi susret s knjigom. 

Uz posudbu knjiga od posebnog značaja su razne aktivnosti koje se osmišljavaju, organiziraju i provode na Odjelu te različiti programi i ostala događanja kroz koje djeca razvijaju kulturu i ljubav prema čitanju te ostvaruju potrebu i pravo na informaciju, pismenost, učenje, kulturu, kreativno izražavanje, zabavu i osobni razvoj.

Odjel za djecu i mlade pruža mogućnost odabira i korištenja literature ne samo djeci nego i roditeljima, odgajateljima, profesorima, studentima i svima onima koji se bave odgojem i obrazovanjem djece.

Polazeći od činjenice da se pismenost razvija od najranije dobi djeteta na Odjelu su zaposlene knjižničarke koje uz stručno zvanje imaju i pedagoško obrazovanje.

Odjel ima:

  • Kutić za predškolce
  • Čitaonicu za školarce s prostorom za pisanje domaćih radova
  • Korner za roditelje – stručno-pedagoška literatura
  • Stripovski kutak
020/441-990
Leona  Ribić Radić
Leona Ribić Radić
Marija Zadil
Marija Zadil

PROGRAMI

Na Odjelu za djecu i mlade tijekom cijele godine zastupljeni su različiti programi kako bi djeca razvijala kulturu i ljubav prema čitanju te ostvarila potrebu i pravo na informaciju, pismenost, učenje, kulturu, kreativno izražavanje, zabavu i osobni razvoj. Na Odjelu se provode pričaonice, radionice, multimedijska druženja, predavanja, šetaonice, dogovorene posjete vrtićkog i osnovnoškolskog uzrasta uz razne aktivnosti, te se obilježavaju svi važniji datumi tijekom godine različitim aktivnostima.

Ovogodišnje pričaonice koje se odvijaju jedno mjesečno su: Bajkom oko svijeta i Ulicama moga Grada. 

Radionice koje se odvijaju jednom mjesečno su: 2. ciklus - Emocionalno opismenjavanje djece i mladih (8. razredi) i Sigurno mjesto (6. i 7. razredi).

25

travanj 2021

Dubrovačke knjižnice obilježile Noć knjige

25

travanj 2021

foto: Vedran Levi, ogranak Mokošica, DV Palčica Noć knjige, koja se već desetu godinu zaredom održava 23. travnja u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) te Dana hrvatske knjige (22. travnja), obilježila se i u Dubrovačkim knjižnicama. Tema ovogodišnje manifestacije bila  je ”Ljekovita moć knjige”. U Saloči od zrcala Narodne knjižnice Grad održale su se radionice za školski i vrtićki uzrast kojim je moderirala knjižničarka Nikolina Miloslavić. Radionicu ''Radost čitanja'' za školski uzrast pripremili su učenici šestog razreda OŠ Montovjerna; Dominik Burum, Sara Lujo, Antonio Milković i Lucia Kordić te njihova mentorica profesorica hrvatskoga jezika Danijela Bubalo. Radionicu ‘’Važnost čitanja’’ za vrtićki uzrast i roditelje vodile su logopetkinja Kristina Spajić i odgajateljica Nada Erceg. “Terapijska snaga književnosti“ naslov je predavanja koje je preko aplikacije Zoom održala mr. sc. Ivana Bašić, profesorica hrvatskoga jezika i književnosti te autorica knjiga “Biblioterapija i poetska terapija” i “O čitateljskim grupama – metodički priručnik s primjerima dobre prakse” te voditeljica brojnih seminara i radionica biblioterapije. Moderatorica događanja bila je knjižničarka Katarina Palinić. Predavanje umirovljene farmaceutkinje Luce Šalja održalo se u Znanstvenoj knjižnici. Šalja, koja je 31 godinu provela u Ljekarni Male braće, osim o svom radu, govorila je i o tradicionalnim pripravcima koji su se tamo izrađivali. Uslijedila je pjesničko-glazbenu večer u Saloči od zrcala s pjesnikom i stomatologom Stankom Krnjićem koji je ujedno predstavio i svoju novu zbirku pjesama ''Dnevnik tijela''. Krnjića je predstavio književnik i novinar Boris Njavro, stihove je čitala profesorica hrvatskog jezika i književnosti Tajana Martić, a moderatorica događanja bila je knjižničarka Marjana Leventić. Za glazbeni dio večeri zaslužni su bili „Session Selection“ kojeg čine glazbenici Teo Čipčić (klavir) i Džemal Cakić (truba). Program Noći knjige obilježio se i u ograncima Lapad i Mokošica. Mali Mokošani uživali su u radionicama za školski i vrtićki uzrast koje je vodila knjižničarka Diana Perić uz glazbenu pratnju knjižničara Adema Gusića. U ogranku Lapad se u jutarnjim satima preko Zoom-a održao Čitateljski klub za predškolski uzrast u suradnji s Dječjim vrtićem Palčica, koji će se nastavljati održavati tijekom cijele godine. U popodnevnim satima sastao se i Čitateljski klub za mlade, a raspravljali su o ‘’Maloj pariškoj knjižari’’ Nine George. Za kraj Noći knjige, održao se online kviz kojeg su vodile knjižničarke Deša Ficović Kosović i Paula Raguž. Pobjednik kviza je ekipa Prisoners. Tijekom popodnevnih sati u prizemlju Narodne knjižnice posjetitelji su mogli kupiti slikovnice u izdanju Ogranka Matice hrvatske u Dubrovniku po sniženoj cijeni. Tijekom cijelog dana Dubrovačke knjižnice omogućile su svojim korisnicima besplatan povrat knjiga.