Izbornik

Odjel za djecu i mlade

Odjel za djecu i mlade osnovan je 1996. godine kao prvi takav odjel na području Dubrovačko-neretvanske županije i danas ima oko devet tisuća svezaka knjiga i slikovnica za djecu svih uzrasta.

Od ostalih knjižničnih odjela razlikuje se šarenilom i bogatstvom boja, oslikanim likovima iz bajki, te veselim dječjim uradcima. Značajno je mjesto u svakoj knjižnici jer tu započinje odgoj i obrazovanje mladog čitaoca i budućeg korisnika knjižnice. Ovdje dijete ostvaruje svoj prvi susret s knjigom. 

Uz posudbu knjiga od posebnog značaja su razne aktivnosti koje se osmišljavaju, organiziraju i provode na Odjelu te različiti programi i ostala događanja kroz koje djeca razvijaju kulturu i ljubav prema čitanju te ostvaruju potrebu i pravo na informaciju, pismenost, učenje, kulturu, kreativno izražavanje, zabavu i osobni razvoj.

Odjel za djecu i mlade pruža mogućnost odabira i korištenja literature ne samo djeci nego i roditeljima, odgajateljima, profesorima, studentima i svima onima koji se bave odgojem i obrazovanjem djece.

Polazeći od činjenice da se pismenost razvija od najranije dobi djeteta na Odjelu su zaposlene knjižničarke koje uz stručno zvanje imaju i pedagoško obrazovanje.

Odjel ima:

  • Kutić za predškolce
  • Čitaonicu za školarce s prostorom za pisanje domaćih radova
  • Korner za roditelje – stručno-pedagoška literatura
  • Stripovski kutak
020/441-990
Leona  Ribić Radić
Leona Ribić Radić
Marija Zadil
Marija Zadil

PROGRAMI

Na Odjelu za djecu i mlade tijekom cijele godine zastupljeni su različiti programi kako bi djeca razvijala kulturu i ljubav prema čitanju te ostvarila potrebu i pravo na informaciju, pismenost, učenje, kulturu, kreativno izražavanje, zabavu i osobni razvoj. Na Odjelu se provode pričaonice, radionice, multimedijska druženja, predavanja, šetaonice, dogovorene posjete vrtićkog i osnovnoškolskog uzrasta uz razne aktivnosti, te se obilježavaju svi važniji datumi tijekom godine različitim aktivnostima.

Ovogodišnje pričaonice koje se odvijaju jedno mjesečno su: Bajkom oko svijeta i Ulicama moga Grada. 

Radionice koje se odvijaju jednom mjesečno su: 2. ciklus - Emocionalno opismenjavanje djece i mladih (8. razredi) i Sigurno mjesto (6. i 7. razredi).

30

rujan 2021

Održala se prva od osam radionica emocionalnog opismenjavanja

30

rujan 2021

Tekst: Nikolina Miloslavić

U organizaciji Dubrovačkih knjižnica Odjela za djecu i mlade i suradnji s In medias res, obrtom za savjetovanje u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem, u utorak, 28. rujna 2021., u periodu od 16,30 do 18 sati u prizemlju Narodne knjižnice održana je prva u nizu od osam besplatnih mjesečnih radionica emocionalnog opismenjavanja za učenike sedmih razreda osnovne škole. Radionicu je održala Kristina Rožić, magistra znanosti organizacijskog ponašanja sa specijalizacijama na području upravljanja ljudskim potencijalima, treninga i razvoja te upravljanja promjenom.

Radionica je otpočela brzom i dinamičnom igrom zagrijavanja vezanom uz to koliko dobro čitamo neverbalne znakove i obraćamo pozornost jedni na druge. Nakon međusobnog upoznavanja te upoznavanja s pravilima grupe i očekivanjima koja sudionici i sudionice imaju od radionice, na poticajan, zabavan i kreativan način obrađena je riječ altruizam, slijedeći 6 koraka programa emocionalnog opismenjavanja. Mladi su imali priliku čuti jedni od drugih razna iskustva i konkretne primjere altruizma iz svakodnevnog života, od malih svakodnevnih djela ljubavi, ljubaznosti i milosrđa koje čine ili primjećuju u svojoj neposrednoj okolini do sudjelovanja u organiziranim humanitarnim akcijama, te povezati te situacije s osjećajima koje u njima izazivaju. Također su imali priliku razgovarati i o primjerima altruizma iz vijesti društvenog života, usporediti s ponašanjem koje je suprotno altruizmu te osjećajima i stavovima koji su s istima povezani. Na poseban način uspješnosti radionice je doprinio entuzijazam i natjecateljski duh mladih za proširivanje rječnika za izražavanje emocija te povezivanje emocionalnog jezika s osobnim iskustvima. Kroz igru i razgovor mladi su na prvoj radionici učili imenovati, uspoređivati, vrjednovati vlastita te mišljenja, osjećaje i ponašanje drugih te su se osposobljavali raspravljati i crtati/opisivati osobna iskustva vezana uz pojam altruizma.

Pohvaljujemo mlade sudionike i sudionice radionice da su uspjeli povezati s altruizmom čak 19 riječi koje izražavaju emocije te su izrazili želju za još učestalijim nastavkom ovakvih susreta i druženja. Susret je završio razgovorom o kojim emocijama bi još voljeli učiti i razgovarati te dijeljenjem onog što im je bilo dragocjeno i rado će ponijeti u sjećanju s ovog prvog susreta. 

Zahvaljujemo DIZ, obrtu za grafički dizajn na besplatnoj izradi plakata.