Izbornik

Odjel za djecu i mlade

Odjel za djecu i mlade osnovan je 1996. godine kao prvi takav odjel na području Dubrovačko-neretvanske županije i danas ima oko devet tisuća svezaka knjiga i slikovnica za djecu svih uzrasta.

Od ostalih knjižničnih odjela razlikuje se šarenilom i bogatstvom boja, oslikanim likovima iz bajki, te veselim dječjim uradcima. Značajno je mjesto u svakoj knjižnici jer tu započinje odgoj i obrazovanje mladog čitaoca i budućeg korisnika knjižnice. Ovdje dijete ostvaruje svoj prvi susret s knjigom. 

Uz posudbu knjiga od posebnog značaja su razne aktivnosti koje se osmišljavaju, organiziraju i provode na Odjelu te različiti programi i ostala događanja kroz koje djeca razvijaju kulturu i ljubav prema čitanju te ostvaruju potrebu i pravo na informaciju, pismenost, učenje, kulturu, kreativno izražavanje, zabavu i osobni razvoj.

Odjel za djecu i mlade pruža mogućnost odabira i korištenja literature ne samo djeci nego i roditeljima, odgajateljima, profesorima, studentima i svima onima koji se bave odgojem i obrazovanjem djece.

Polazeći od činjenice da se pismenost razvija od najranije dobi djeteta na Odjelu su zaposlene knjižničarke koje uz stručno zvanje imaju i pedagoško obrazovanje.

Odjel ima:

  • Kutić za predškolce
  • Čitaonicu za školarce s prostorom za pisanje domaćih radova
  • Korner za roditelje – stručno-pedagoška literatura
  • Stripovski kutak
020/441-990
Leona  Ribić Radić
Leona Ribić Radić
Marija Zadil
Marija Zadil

PROGRAMI

Na Odjelu za djecu i mlade tijekom cijele godine zastupljeni su različiti programi kako bi djeca razvijala kulturu i ljubav prema čitanju te ostvarila potrebu i pravo na informaciju, pismenost, učenje, kulturu, kreativno izražavanje, zabavu i osobni razvoj. Na Odjelu se provode pričaonice, radionice, multimedijska druženja, predavanja, šetaonice, dogovorene posjete vrtićkog i osnovnoškolskog uzrasta uz razne aktivnosti, te se obilježavaju svi važniji datumi tijekom godine različitim aktivnostima.

Ovogodišnje pričaonice koje se odvijaju jedno mjesečno su: Bajkom oko svijeta i Ulicama moga Grada. 

Radionice koje se odvijaju jednom mjesečno su: 2. ciklus - Emocionalno opismenjavanje djece i mladih (8. razredi) i Sigurno mjesto (6. i 7. razredi).

12

studeni 2024

Održan susret s književnicom Oljom Savičević Ivančević

12

studeni 2024

U sklopu programa Mjeseca hrvatske knjige Odjel za djecu i mlade Dubrovačkih knjižnica organizirao je književni susret sa spisateljicom i pjesnikinjom Oljom Savičević Ivančević koji se upriličio 11. studenoga 2024. u Saloči od zrcala Narodne knjižnice Grad. Programom je moderirala knjižničarka Leona Ribić Radić. Susret je bio namijenjen djeci, roditeljima, bakama, djedovima, učiteljima, učiteljicama...

Ribić Radić istaknula je na početku kako su naslovi domaćih autora na Dječjem odjelu slabo posuđivani, stoga je jedan od ciljeva ovog susreta potkanuti djecu da čitaju i “naše”, ali i upoznati ih sa sjajnim Oljinim slikovnicama i likovima. Razgovarali su o  

šporkom Špiru i neposlušnoj Tonki, Mačkodlaki, dječaku Ivanu i njegovoj noni i nonotu…

Savičević Ivančević rekla je kako se rodila i odrasla u Kaštel Lukšiću, nadomak Splita, gdje postoji čak sedam Kaštela i svaki ima svoj dvorac. Djetinjstvo je provela igrajući se na ulici, voljela je čitati i voljela je sve društvene igre. Tata joj je imao puno knjiga, ali su joj te knjige bile dosadne, a jedno vrijeme “živjele” su u njenoj sobi. Tako zaljubljena u čitanje počela je pisati, govorila je i o neslavnim počecima…

- Ako čitate i pišete nikad vam neće biti dosadno. To pokloniti svome djetetu znači dati mu mogućnost da nikada ne bude samo – rekla je autorica. 

Na Dječjem odjelu Dubrovačkih knjižnica mogu se posuditi četiri Oljine slikovnice Šporki Špiro i Neposlušna Tonka (2017),), Sami na cilome svitu (2020), Zaljubljena u čitav svijet (2021)., ”Moj prijatelj Mačkodlak” (2021.)

Mjesec hrvatske knjige ove godine podsjetnik je na čaroliju izgovorene riječi i na važnost priča i pripovijedanja pod sloganom – Pričaj mi…  

fotografije: Vedran Levi