Izbornik

Odjel za djecu i mlade

Odjel za djecu i mlade osnovan je 1996. godine kao prvi takav odjel na području Dubrovačko-neretvanske županije i danas ima oko devet tisuća svezaka knjiga i slikovnica za djecu svih uzrasta.

Od ostalih knjižničnih odjela razlikuje se šarenilom i bogatstvom boja, oslikanim likovima iz bajki, te veselim dječjim uradcima. Značajno je mjesto u svakoj knjižnici jer tu započinje odgoj i obrazovanje mladog čitaoca i budućeg korisnika knjižnice. Ovdje dijete ostvaruje svoj prvi susret s knjigom. 

Uz posudbu knjiga od posebnog značaja su razne aktivnosti koje se osmišljavaju, organiziraju i provode na Odjelu te različiti programi i ostala događanja kroz koje djeca razvijaju kulturu i ljubav prema čitanju te ostvaruju potrebu i pravo na informaciju, pismenost, učenje, kulturu, kreativno izražavanje, zabavu i osobni razvoj.

Odjel za djecu i mlade pruža mogućnost odabira i korištenja literature ne samo djeci nego i roditeljima, odgajateljima, profesorima, studentima i svima onima koji se bave odgojem i obrazovanjem djece.

Polazeći od činjenice da se pismenost razvija od najranije dobi djeteta na Odjelu su zaposlene knjižničarke koje uz stručno zvanje imaju i pedagoško obrazovanje.

Odjel ima:

  • Kutić za predškolce
  • Čitaonicu za školarce s prostorom za pisanje domaćih radova
  • Korner za roditelje – stručno-pedagoška literatura
  • Stripovski kutak
020/441-990
Leona  Ribić Radić
Leona Ribić Radić
Marija Zadil
Marija Zadil

PROGRAMI

Na Odjelu za djecu i mlade tijekom cijele godine zastupljeni su različiti programi kako bi djeca razvijala kulturu i ljubav prema čitanju te ostvarila potrebu i pravo na informaciju, pismenost, učenje, kulturu, kreativno izražavanje, zabavu i osobni razvoj. Na Odjelu se provode pričaonice, radionice, multimedijska druženja, predavanja, šetaonice, dogovorene posjete vrtićkog i osnovnoškolskog uzrasta uz razne aktivnosti, te se obilježavaju svi važniji datumi tijekom godine različitim aktivnostima.

Ovogodišnje pričaonice koje se odvijaju jedno mjesečno su: Bajkom oko svijeta i Ulicama moga Grada. 

Radionice koje se odvijaju jednom mjesečno su: 2. ciklus - Emocionalno opismenjavanje djece i mladih (8. razredi) i Sigurno mjesto (6. i 7. razredi).

23

studeni 2021
RADIONICE ZA SEDMAŠE: Emocionalno opismenjavanje djece i mladih

RADIONICE ZA SEDMAŠE: Emocionalno opismenjavanje djece i mladih

23

studeni 2021

Odjel za djecu i mlade Dubrovačkih knjižnica organizira ciklus od osam besplatnih radionica za učenike 7. razreda osnovnih škola na temu „Emocionalno opismenjavanje djece i mladih“. Radionice će se održavati u prostorijama Dubrovačkih knjižnica jednom mjesečno. Cilj radionica je potaknuti pozitivni razvoj djece i mladih i prevenirati sve oblike nasilja, ovisnosti i ostalih poremećaja u ponašanju, na način da se kod djece i mladih potiču vještine prepoznavanja i upravljanja emocijama kod sebe i drugih, kontrole vlastitih reakcija, empatije, prosocijalnog ponašanja i slično. Prva radionica se održala 28. rujna.

Treća radionica će se održati u srijedu, 24. studenoga  2021., u 16,30 do 18 sati u prizemlju Narodne knjižnice Grad. Djeca koja su se prijavila za prvu radionicu ne moraju se ponovno prijavljivati!

Sudionici će obogatiti svoj emocionalni jezik te učiti imenovati, uspoređivati, vrjednovati vlastita te mišljenja, osjećaje i ponašanje drugih, osposobljavati se raspravljati i crtati/opisivati osobna iskustva. Konkretni ishodišni ciljevi radionica su: steći bogati rječnik za identificiranje, imenovanje i izražavanje različitih emocionalnih iskustava, razumjeti emocionalna stanja i perspektive drugih, razumjeti vezu između misli, osjećaja i ponašanja, naučiti što je u pozadini osjećaja (npr. da usamljenost može biti u pozadini izolacije), shvatiti da ljudi ne izražavaju uvijek emocije iskreno ili na isti način, naučiti opažati promjene u intenzitetima vlastitog raspoloženja i emocija, razumjeti da svatko ima pravo na svoje osjećaje, dijeliti i komunicirati svoje misli i osjećaje s vršnjacima, odgojiteljima, roditeljima, izabrati primjerene emocionalne/ponašajne odgovore kako bi razriješili socijalne teškoće i konflikte, graditi odnose povjerenja s drugima.

Radionice provodi Kristina Rožić, magistra znanosti za organizacijsko ponašanje, sa specijalizacijama na području treninga i razvoja, upravljanja promjenom i ljudskim potencijalima, ispred IN MEDIAS RES, obrta za savjetovanje u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem.

Broj sudionika na radionicama je ograničen pa se mole svi zainteresirani za sudjelovanje da se prijave putem e-pošte: djecji@dkd.hr ili na Messenger Odjela za djecu i mlade.