Izbornik

OGRANAK LAPAD

Ogranak Lapad Narodne knjižnice Grad otvoren je 22. veljače 2018. u zgradi Atlant centra. Nakon 16 godina Ogranak je ponovno u funkciji, čime je obogatio kulturnu ponudu Grada, a građanima omogućio kvalitetniju uslugu i još bolju dostupnost knjižnične građe. Ogranak je prethodno djelovao u montažnom objektu u DOC-u, potom je preseljen u OŠ Lapad gdje je radio do kraja 2001. godine. Fond Ogranka Lapad od 2009. bio je pohranjen u pomoćnoj prostoriji Ogranka Mokošica. Ogranak je smješten na 200 četvornih metara. Sastoji se od tri prostora, raspolaže multimedijalnim prostorom s računalnom učionicom, prostorom za djecu te čitaonicom dnevnog tiska. Fond Ogranka broji 6227 svezaka.

RADNO VRIJEME >

020/441-399
Ul. dr. Ante Starčevića 24
Katarina  Palinić,
Katarina Palinić, knjižničar

PROGRAMI

Dubrovačke knjižnice u Ogranku Lapad tijekom godine organiziraju razne programe za djecu, mlade i odrasle. Programi namijenjeni djeci i mladima čitateljski su klubovi Zumići i Knjigoljupci (nastali u suradnji s Dječjim vrtićima Dubrovnik), Čitateljski klub za mlade, pričaonice, pripovijedanja bajki, susreti s književnicima, natječaj za najljepšu ljubavnu pjesmu „Amor u knjižnici“ te prigodne kreativne i edukativne radionice. Programe namijenjene odraslima čine susreti s književnicima i razne edukativne radionice.

8

listopad 2024

Nastavljaju se radionice dubrovačkoga govora za 6. i 7. razrede

8

listopad 2024

Dubrovačke knjižnice nastavljaju s radionicama dubrovačkoga govora namijenjenim osnovnoškolcima i u školskoj godini 2024./2025. Radionice se odvijaju u dva ciklusa. Za učenike 6. i 7. razreda koji u školskoj godini 2023./2024. u proljetnom terminu (tada petaši i šestaši) nisu sudjelovali u prvom ciklusu radionica, taj ciklus se organizira tijekom listopada. Drugi ciklus radionica (za sve učenike 6. i 7. razreda) počinje u studenom.

Cilj je radionica osvijestiti u djece što je to dubrovački govor, osposobiti ih za to da prepoznaju dubrovačke riječi i razlikuju ih od riječi koje pripadaju standardnome jeziku. Na taj način razvija se svijest o vlastitom govoru, što pomaže i boljem poznavanju hrvatskoga standardnoga jezika, što je to hrvatski standardni jezik i koji je položaj dubrovačkoga govora u njemu.

Kao i dosad, radionice je autorski osmislila dr. sc. Ivana Lovrić Jović uz dogovor s Nikolinom Kuraicom, mag. educ. kroat., koja radionice izvodi u prostorima Dubrovačkih knjižnica.

Ove godine će tekst koji će se učenicima ponuditi biti iz dramskoga djela Mare Fjočica, autora Josipa Lovrića Jadrijeva, koji je godinama u Dubrovniku iznimno popularan, i onda prije 40 godina kad se izvodio u Kazalištu Marina Držića i na nacionalnoj televiziji, tako i zadnjih pet godina kada ga izvodi Kazališna družina Kolarini.

Obzirom kako je autorica radionica ujedno i kći autora dramskoga djela, može se reći da je jeziku kojim je djelo napisano i sama, konkretno i kroz duže razdoblje, svjedočila.

Radionice će se izvoditi u Ogranku Lapad (Atlant centar) i u Narodnoj knjižnici Grad u jutarnjim terminima.

fotografije: prvi sat radionica 1.10. u Narodnoj knjižnici Grad