Izbornik

OGRANAK LAPAD

Ogranak Lapad Narodne knjižnice Grad otvoren je 22. veljače 2018. u zgradi Atlant centra. Nakon 16 godina Ogranak je ponovno u funkciji, čime je obogatio kulturnu ponudu Grada, a građanima omogućio kvalitetniju uslugu i još bolju dostupnost knjižnične građe. Ogranak je prethodno djelovao u montažnom objektu u DOC-u, potom je preseljen u OŠ Lapad gdje je radio do kraja 2001. godine. Fond Ogranka Lapad od 2009. bio je pohranjen u pomoćnoj prostoriji Ogranka Mokošica. Ogranak je smješten na 200 četvornih metara. Sastoji se od tri prostora, raspolaže multimedijalnim prostorom s računalnom učionicom, prostorom za djecu te čitaonicom dnevnog tiska. Fond Ogranka broji 6227 svezaka.

RADNO VRIJEME >

020/441-399
Ul. dr. Ante Starčevića 24
Katarina  Palinić,
Katarina Palinić, knjižničar

PROGRAMI

Dubrovačke knjižnice u Ogranku Lapad tijekom godine organiziraju razne programe za djecu, mlade i odrasle. Programi namijenjeni djeci i mladima čitateljski su klubovi Zumići i Knjigoljupci (nastali u suradnji s Dječjim vrtićima Dubrovnik), Čitateljski klub za mlade, pričaonice, pripovijedanja bajki, susreti s književnicima, natječaj za najljepšu ljubavnu pjesmu „Amor u knjižnici“ te prigodne kreativne i edukativne radionice. Programe namijenjene odraslima čine susreti s književnicima i razne edukativne radionice.

21

veljača 2025

Održana prva radionica "Slike ljubavi u starijoj engleskoj poeziji"

21

veljača 2025

Prva od deset radionica „Slike ljubavi u starijoj engleskoj poeziji“ koje vodi dr. sc. Janko Andrijašević održala se 20. veljače 2025. u Ogranku Lapad (Atlant centar, 1. kat).

Poezija je skoro sinonimna sa ljubavlju, bez obzira na to što ima mnogo pjesničkih djela koja se bave i drugim temama. Ipak, kada se kaže poezija, prva asocijacija mnogima jest upravo - ljubav. U najstarijem spjevu svjetske književnosti, Epu o Gilgamešu, nastalom 2100 godina prije Krista, centralni motiv je prijateljska, ili možda čak romantična ljubav kralja Gilgameša prema divljem čovjeku Enkiduu, kojeg bogovi ubijaju zbog grijeha koji je počinio skupa s Gilgamešom.

- Početak engleske književnosti možemo pratiti od šestog ili sedmog stoljeća novog vijeka, nakon dolaska i konsolidacije germanskih plemena (Angla, Saksona i Juta) na britanskom otočju. Oni su najizravniji pretci današnjih etničkih Engleza. Iako je život u anglosaksonskoj Britaniji bio surov, uz nebrojene ratove, epidemije, glad i barbarstva, sačuvana je poezija koja snažno i strastveno pjeva o ljubavi. Najranije pjesme koje obrađujemo u ovim radionicama potječu iz 15-16. stoljeća, nastale su u narodu, nemaju poznatog autora, a žanrovski se određuju kao balade. Najkasnije pjesme kojima ćemo se baviti potječu iz 19. stoljeća. Sve to su za nas odavno nestala doba koja su sasvim drugačija od sadašnjosti kada govorimo o ponašanju, odjeći, jeziku, svijetu u kom su nastala. Međutim, bit će zanimljivo analizirati i jesu li prikazi ljubavi iz ovih drevnih vremena jednako zastarjeli ili ne - uvodno je rekao Andrijašević.

Počeli su sa viktorijanskim periodom, odnosno 19. stoljećem Britanskog carstva, tijekom kojega je 63 godine vladala čuvena kraljica Victoria (1937-1901). Jedna od najpoznatijih pjesnikinja tog doba zvala se Elizabeth Barret Browning.

Sljedeća radionica na rasporedu je u četvrtak, 27. veljače u 18 sati u Ogranku Lapad. Prijave nisu potrebne.