Izbornik

Programi za djecu

Na Odjelu za djecu i mlade te u ograncima Lapad, Montovjerna, Mokošica Trpanj i Cavtat organiziraju se programi poticanja čitanja i kreativnosti za djecu. 

18

travanj 2025
14. Noć knjige u Dubrovačkim knjižnicama

14. Noć knjige u Dubrovačkim knjižnicama

18

travanj 2025

Dubrovačke knjižnice s ograncima i ovaj put svojim programskim aktivnostima obilježit će manifestaciju Noć knjige (23. travnja) koja već 14. godinu za redom potiče kulturu čitanja i uvažavanja knjige. Povod za to su i Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dan hrvatske knjige (22. travnja).

Tema ovogodšnje Noći knjige posvećena je životinjama i ljudima. Od prapovijesti do danas čovjek svoj svijet dijeli sa životinjama. Kao čovjeku najbliža bića, životinje su neizostavno prisutne u svim aspektima ljudskog opstanka i izričaja. Njihova prisutnost u mitovima, legendama i umjetničkim djelima svjedoči o njihovu snažnom utjecaju na ljudsku kulturu. Neizostavna uloga u popularnoj kulturi ukazuje na to koliko smo, kao čovječanstvo, na njih upućeni.

Životinje su, poput nas, neodvojiv dio prirode. Danas sve više osvještavamo esencijalnu važnost životinja za opstanak života na planetu. Uočavamo i njihovu terapeutsku ulogu u našim životima te preispitujemo etičnost njihova iskorištavanja u prehrambenoj, farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji. Suvremeni čovjek, suočen s posljedicama nekontroliranog iskorištavanja životinja i cijelog ekosustava, postavio je zaštitu ugroženih vrsta kao jedan od svojih imperativa.

 

Program:

 

23. travnja (srijeda) 2025.

Narodna knjižnica Grad (Ulica od puča 6)

 

11 sati / Saloča od zrcala

„Edukativna glazbena radionica: Luka Sorkočević za malene“, Dubrovački simfonijski orkestar i glazbena vrtićka skupina DV Pčelica, Mokošica

Radionica koju organiziraju DSO i DV Pčelica povodom stote obljetnice DSO-a

Glazbena skupina „Mali princ“ Dječjeg vrtića Pčelica u svom radu kroz različite aktivnosti djecu upoznaje s instrumentima, glazbenim elementima, glazbenim pismom, raznim skladateljima i njihovim djelima. Ove pedagoške godine odlučili su djecu upoznati sa skladateljem Lukom Sorkočevićem i njegovim djelima. U tome im pomaže Dubrovački simfonijski orkestar i Glazbena škola Luke Sorkočevića. Na radionici predstavili bi gudačke instrumente, djeca bi pokazala što su oni naučili u svom dosadašnjem radu, a onda bi i odslušali Sorkočevićeu Simfoniju u D-duru koju bi glazbenici izveli za djecu.

 

16:30 sati / šetnja Gradom

„Kamene životinje iz Republike”, šetnja Gradom s Marinkom Pilić 

Knjižničarka i turistička vodičica Marinka djecu će upoznati sa zanimljivim pričama iz povijesti Republike kroz oči kamenih životinja koje ukrašavaju crkve, kuće, fontane Grada. Kamene životinje bile su tihi čuvari Republike i svjedoci naše prošlosti, a sada su  dobile  priliku ispričati svoje priče i otkriti skrivene tajne. Okupljanje je u predvorju Knjižnice. Prijave su obavezne na djecji@dkd.hr  

 

17 – 18:30 sati / Odjel za djecu i mlade

Čitaonica „O djeci i životinjama” uz oslikavanje lica s Majom Krile

Ove noći Odjel za djecu i mlade pretvorit će se u džunglu punu iznenađenja. Maskirajte se u svoju najdražu životinju uz pomoć tete Maje i krenite s nama u veselu pustolovinu!

 

19 sati / Saloča od zrcala

Susret s književnicom za djecu Majom Brajko-Livaković, autoricom niza knjiga za djecu od kojih su neke uvrštene u školsku lektiru (Finka FiKad pobijedi ljubav i Nemoj reći nikome)

 

20 sati / Izložbeni prostor Narodne knjižnice

Otvorenje izložbe dubrovačkih likovnih umjetnika „Jednakiji od drugih“ inspiriranom „Životinjskom farmom“ Georgea Orwella

 

OGRANCI

 

Ogranak Cavtat / 19 sati

„O kvalitetnim slikovnicama i kako ih čitati“ susret s Romanom Ban, osnivačicom bloga o kvalitetnim slikovnicama „Djeco, laku noć!“

Ogranak Trpanj / 14:30 i 16 sati

„Krilati magnetići – tako mali, a tako važni!”, radionice za djecu

Radionica  potiče kreativnost i ekološku svijest kod djece kroz izradu šarenih magneta u obliku pčela i drugih kukaca od drvenih štipaljki. Dok stvaramo, razgovarat ćemo o važnosti pčela za prirodu i zašto ih trebamo čuvati te čitati slikovnicu “Pčelica Lelica”

 

U 2025. godini obilježava se 110 godina od objavljivanja Kafkina Preobražaja, kao i 80 godina od objavljivanja romana Životinjska farma Georgea Orwella. Prisjećamo se i najpoznatijeg liječnika za životinje svih vremena – doktora Dolittlea iz romana Hugha Loftinga, koji je prvi put objavljen prije 105 godina, kao i dječaka Mowglija, junaka iz slavne Knjige o džungli nobelovca Rudyarda Kiplinga, čiji je drugi dio objavljen prije točno 130 godina. Ove se godine navršava i 50. obljetnica kultne knjige Oslobođenje životinja australskog filozofa i bioetičara Petera Singera, u kojoj je popularizirao pojam specizam, tj. diskriminaciju na temelju pripadnosti vrsti.

Popularni psić Snoopy prvi se put pojavio u stripu Peanuts 1950. godine. Stripovi Walta Disneyja krenuli su s izlaženjem 1930., i to s Mickeyjem Mouseom, koji će postati i ostati planetarno popularan do današnjih dana.

Podsjećamo i na ostale knjige koje su pridonijele globalnoj raspravi o odnosu između ljudi i životinja: Bijeli očnjakZov divljine (Jack London), Moby Dick (Herman Melville), Crni ljepotan (Anna Sewell), a tu su i suvremeniji naslovi: Pijev život (Yann Martel), Umijeće utrkivanja na kiši (Garth Stein), Marley i ja (John Grogan), Smisao života jednoga psa (W. Bruce Cameron), Fantastični mačak Bob (James Bowen)…

Prisjećamo se i značajnijih djela iz domaćeg kulturnog kruga, poput čuvene Ježeve kućice (Branko Ćopić), ali i naslova iz hrvatske književnosti u kojima životinje zauzimaju istaknuto mjesto: Bijeli jelen (Vladimir Nazor), Mačak Džingiskan i Miki Trasi (Vesna Parun), Pirgo (Anđelka Martić), Divlji konj (Božidar Prosenjak)…

Noć knjige pokrenuta je na inicijativu Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore i udruge Knjižni blok – Inicijativa za knjigu, kojima su se u organizaciji pridružili partneri: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, portal za knjigu i kulturu Moderna vremena te Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA. od 2018. godine u pripremi manifestacije sudjeluje i Hrvatska udruga školskih knjižničara (HUŠK).